•  

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Generalprogram

    Programöversikt

  • 123 166 80 60

     

     

    KONTANTFRI FESTIVAL

    Biljetter löses vid konsertentréerna.

    Kortbetalning & Swish.

    Rabatterat pris för student/ungdom under 25 år/pensionär.

     

     

    FÄRGKODER

    Konserter

    Workshops

    Föreläsningar

    Orgelns kulturarvsdag

    Lilla orgelfestivalen

     

     

     

     

  • Torsdag 11 oktober 2018

     

    18:00-19:00 MORLANDA KYRKA (Fri entré) Karta

    Orgelkonsert, Kimberly Marshall.

  • Fredag 12 oktober 2018

     

    12:00-12.30 DOMKYRKAN (Fri entré) Karta

    Fredagsmusik (30 minuter).
    Musik av Bengt Hambraeus (1928-2000) och samtida kompositörer.
    Studenter från mastersprogrammet Orgel vid Högskolan för scen och musik, Göteborgs Universitet.

    19:30-20.30 DOMKYRKAN (200/100 SEK) Karta

    Öppningskonsert.

    PROJEKTET i tolv satser av Paula af Malmborg Ward (f. 1962) för solister, tre körer, konserterande orgel, slagverk och kammarorkester.

    Skolkörer från Brunnsbo musikklasser och Hvitfeldtska Musikgymnasiets Kammarkör. Vokalensemblen Espiro.

    Ligita Sneibe, orgel, Jonas Larsson, slagverk, Gageego! och Ulrike Heider, dirigent.

  • Lördag 13 oktober 2018

     

    12:00-12.50 DOMKYRKAN (Fri entré) Karta

    Orgelns kosmiska klangvärldar.
    Orgelmusik av Bengt Hambraeus (1928-2000).
    Hans Hellsten, orgel.

    14:00-15.00 HAGAKYRKAN (Fri entré) Karta
    Lördagsmusik.
    Renässansens klanger.
    Vokalensemblen Schola Gothia.
    Kimberly Marshall, orgel.

    Konserten möjliggörs genom generöst ekonomiskt stöd från Karl Nelson Orgelbyggeri AB.


    17:00-18.00 DOMKYRKAN (150/100 SEK)Karta
    Annunciations, Orgelkonsert (1976-77) av E. Rautavaara (1928-2016).

    Di Sogni Tessuto av Tommie Haglund.
    Marinens Musikkår.

    Anders Wilhelmsson, orgel.
    Joachim Gustafsson, dirigent.

     

    18:00-19.00 SLÄPS KYRKA (Fri entré) Karta

    Konsert, Ilona Kubiaczyk-Adler.


    19.00-20.30 OSCAR FREDRIKS KYRKA (Fri entré) Karta

    19.00-19.30 Introduktion, Indra Rise (kompositör)

    19:30-20.30 Orgelkonsert till 100-årsminnet av den baltiska självständighetsförklaringen.

    Musik av kompositörer från Estland, Lettland och Litauen.
    Ligita Sneibe, orgel.

  • Söndag 14 oktober 2018

     

    13.00–16.00 GOTHENBURG CITY LIBRARY, Hörsalen (Admission free) Map
    The lectures are held in English

    Moderator: Sverker Jullander.
    Organ Music after 1950: the discovery of a new world, Bernard Foccroulle.
    Stay in touch! Communication, associative thinking and the restoration of a lost world in the music of Bengt Hambræus, Hans Hellsten.

     

    17:00-18.00 HAGAKYRKAN (100/80 SEK) Karta
    Distant Collision of Dark Stars.
    Uruppförande av orgelkonsert av Jacob Adler.
    Haga motettkör, orkester.

    Ilona Kubiaczyk-Adler och Jacob Adler, orgel.

    18:00-20.00 JOHANNEBERGSKYRKAN (Fri entré) Karta
    Skapelsen av Joseph Haydn. Solister, kör, orkester.

    Jan Delemark, dirigent.

     

    20:00-21.00 CHRISTINAE KYRKA (150/100 SEK) Karta

    Orgeln som kristallkula. Bilder från Shakespeares Hamlet. Skådespel/dans/ljus/musik av Bach, Hambraeus, Herchenröder, Ligeti, Messiaen, Nilsson.

    Henrik Jandorf, Davidsson Organ and Dance Collaborative. Hans Davidsson, orgel.

  • Måndag 15 oktober 2018

     

    9.00-12.00 MORNING WORKSHOPS

     

    9.00-11.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Vi bygger en orgel och experimenterar med kosmiska klanger (6-12 år). Hanna Drakengren & Jon Liinason.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.20 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Sagorummet Tellus Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsaga (2-7 år).

    Linus Landgren, orgel.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.30 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Lunchkonsert

    Ilona Kubiaczyk-Adler, orgel.

     

    12.45-13.15 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Dagens hemliga gäst från Göteborgs internationella orgelfestival presenteras av Hans Davidsson, konstnärlig ledare.

     

    13.30-16.00 AFTERNOON WORKSHOPS

     

    17.00-18.00 ÖRGRYTE NYA KYRKA (100/80 SEK) Karta
    Nebulosa – Aleatoriska klanger.

    Jonas Simonson, flöjter.

    Karin Nelson, orgel.


    18.00-19.00 DOMKYRKAN (200/100 SEK) Karta
    PROJEKTET i tolv satser av Paula af Malmborg Ward (f. 1962) för solister, tre körer, konserterande orgel, slagverk och kammarorkester.

    Skolkörer från Brunnsbo musikklasser och Hvitfeldtska Musikgymnasiets Kammarkör. Vokalensemblen Espiro.

    Ligita Sneibe, orgel, Jonas Larsson, slagverk, Gageego! och Ulrike Heider, dirigent.

     

    19.30-20.30 ÖRGRYTE NYA KYRKA (100/80 SEK) Karta

    Orgelns kosmiska klangvärldar

    Musik av Schlick, Buxtehude, Weckmann, Hambraeus, Boesmans, Foccroulle.

    Bernard Foccroulle, orgel.

  • Tisdag 16 oktober 2018

     

    9.00-12.00 MORNING WORKSHOPS

     

    9.00-11.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Vi bygger en orgel och experimenterar med kosmiska klanger (6-12 år). Hanna Drakengren & Jon Liinason.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.20 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Sagorummet Tellus Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsaga (2-7 år).

    Linus Landgren, orgel.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.30 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Lunchkonsert

    Emil Sjögren – en senromantisk klangvärld.

    Sverker Jullander, orgel.

     

    12.45-13.15 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Dagens hemliga gäst från Göteborgs orgelfestival presenteras av Hans Davidsson, konstnärlig ledare.

     

    13.30-14.00 ÖRGRYTE NEW CHURCH

    (Admission free) Map
    The lecture is held in English

    Moderator: Sverker Jullander.
    Welcome, Hans Davidsson.
    Bengt Hambraeus: "Ricercare" (1974), Bernard Foccroulle.

     

    14.00-14.45 ÖRGRYTE NEW CHURCH

    (Admission free) Map
    The lecture is held in English

    Moderator: Sverker Jullander.
    Medieval and Renaissance Organ Music: an Overview, Kimberly Marshall.

     

    14.45-15.30 ÖRGRYTE NEW CHURCH

    (Admission free) Map
    The lecture is held in English

    Moderator: Sverker Jullander.
    The Soundscape of the Medieval and Renaissance Organ, Koos van de Linde.

     

    15.30-16.00 AFTERNOON WORKSHOP

     

    19:30-20.30 VASAKYRKAN (100/80 SEK) Karta

    Medeltidens vokala klangvärld - Stella Maris - a Ladymass.

    Trio Mediaeval:

    Anna Maria Friman, Linn Andrea Fuglseth, Jorunn Lovise Husan.

     

    22.00-23.00 CHRISTINAE KYRKA (100/80 SEK) Karta
    Symfoniska klanger.
    Fransk och amerikansk 1900-talsmusik.
    Nathan Laube, orgel.

  • Onsdag 17 oktober 2018

     

    9.00-12.00 MORNING WORKSHOPS

     

    9.00-11.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Vi bygger en orgel och experimenterar med kosmiska klanger (6-12 år). Hanna Drakengren & Jon Liinason.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.20 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Sagorummet Tellus Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsaga (2-7 år).

    Linus Landgren, orgel.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

     

    12.00-12.30 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Lunchkonsert

    Daniel Berg, slagverk, Johannes Landgren, orgel.

     

    12:15-13:15 MARIESTADS DOMKYRKA (Fri entré) Karta

    Konsert med Ligita Sneibe.

     

    12.45-13.15 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Dagens hemliga gäst från Göteborgs internationella orgelfestival presenteras av Hans Davidsson, konstnärlig ledare.

     

    13.30-16.00 AFTERNOON WORKSHOP

     

    13:30-14.00 BETLEHEM CHURCH (Admission free) Map

    The lecture is held in English

    Moderator: Sverker Jullander.

    Philippe Boesmans ”Fanfare II” (1972), Bernard Foccroulle.

     

    14:00-14.45 BETLEHEM CHURCH (Admission free) Map

    The lecture is held in English

    Moderator: Sverker Jullander.

    Bengt Hambraeus Livre d’Orgue, Martin Herchenröder.

     

    INSTÄLLT PÅ GRUND AV SJUKDOM
    17:00-18.00 ÖRGRYTE NYA KYRKA (100/80 SEK)
    Karta

    Röstens och orgelns kosmiska klangvärldar.

    Psalmkonsert och improvisation.
    Sietze de Vries, orgel.

     

    19:00-2100 ARTISTEN, Ohlinsalen (200/100 SEK) Karta

    Mysterium Rosarium - kammarmusik från renässans och barock.

    Göteborg Baroque och Magnus Kjellson, konstnärlig ledning, orgel av Manderscheidt (1650/1972-77).

    Obs! Biljettbokning till denna föreställning.

     

    19:30-20.30 CHRISTINAE KYRKA (100/80 SEK) Karta

    Orgelns och slagverkets kosmiska klangvärldar.

    Musik av Eben, Hambraeus, Maros, Messiaen och Carl Axel Hall (uruppförande).

    Daniel Berg, slagverk, Johannes Landgren, orgel.

  • Torsdag 18 oktober 2018

     

    9.00-12.00 MORNING WORKSHOPS

     

    9.00-11.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Vi bygger en orgel och experimenterar med kosmiska klanger (6-12 år). Hanna Drakengren & Jon Liinason.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.20 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Sagorummet Tellus Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsaga (2-7 år).

    Linus Landgren, orgel.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    12.00-12.30 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Lunchkonsert

    Kira Lankinen, orgel.

     

    12.45-13.15 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Dagens hemliga gäst från Göteborgs internationella orgelfestival presenteras av Hans Davidsson, konstnärlig ledare.

     

    13.30-16.00 AFTERNOON WORKSHOPS

     

    17:00-18.00 ÖRGRYTE NYA KYRKA (100/80 SEK) Karta
    O Lux beata Trinitas – Röstens och orgelns kosmiska reflektioner.

    Musik av Matthias Weckmann (1616-1674).
    Vokalensemble, Hans Davidsson, orgel.

     

    18:30-19.30 JONSEREDS KYRKA (Fri entré) Karta

    Konsert med Anne Page.

     

    19:00-21.00 ARTISTEN, Ohlinsalen (200/100 SEK) Karta

    Mysterium Rosarium - kammarmusik från renässans och barock.

    Göteborg Baroque och Magnus Kjellson, konstnärlig ledning, orgel av Manderscheidt (1650/1972-77).

    Obs! Biljettbokning till denna föreställning.


    22:00-23.00 ARTISTEN, Bergersalen (100/80 SEK) Karta
    Det polyfona mikrokosmos.

    Johann Sebastian Bach: Die Kunst der Fuge.

    Ulrika Davidsson och Joel Speerstra, duoklavikord.

  • Fredag 19 oktober 2018

     

    9.00-12.00 MORNING WORKSHOPS

     

    9.00-11.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Vi bygger en orgel och experimenterar med kosmiska klanger (6-12 år). Sverker Jullander & Jon Liinason.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

    10.00-11.00 DOMKYRKAN (Fri entré) Karta

    Fabbe i orgelhuset. Orgelsaga för barn och vuxna från ca 4 år. Fabbe spelas av Karin Sigge Dahlqvist. Hanna Drakengren, orgel.

     

    10.00 - 10.10 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Välkommen, Henrik Tobin.

     

    10.10-10.30 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Rapport och översikt från de genomförda och pågående stiftsinventeringarna, Carl Johan Bergsten.

     

    10.30-10.50 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Västerås stifts orgelinventering, Kira Lankinen.

     

    10.50-11.10 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Projektet Svenska 1700-talsorglar, Carl Johan Bergsten.

     

    11.10-11.30 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Klimatprojekt i Göteborgs stift, Johan Norrback.

     

    12.00-12.30 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Lunchkonsert

    Ligita Sneibe, orgel.

     

    12.00-12.20 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Sagorummet Tellus Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsaga (2-7 år).

    Linus Landgren, orgel.

    Obs! Bokning: Hanna@Drakengren.com

     

     

    12.00-13.00 DOMKYRKAN (Fri entré) Karta

    Fabbe i orgelhuset. Orgelsaga för barn och vuxna från ca 4 år. Fabbe spelas av Karin Sigge Dahlqvist. Hanna Drakengren, orgel.

     

    12.45-13.15 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Dagens hemliga gäst från Göteborgs internationella orgelfestival presenteras av Hans Davidsson, konstnärlig ledare.

     

    13.00-13.10 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Tysk kyrkomusik som världskulturarv, Hans Davidsson.

     

    13.10-13.20 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Rapport: forskningsprojekt om korrosion i Nordtyskland, Hans Davidsson.

     

    13.20-13.40 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Klangrum - Orglar i Skara stift, Robin Gullbrandsson.

     

    13.30-16.00 AFTERNOON WORKSHOPS

     

    13.30-19.30 GÖTEBORGS LILLA ORGELSKOLA

     

    13.40-14.00 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Underhåll av orglar i framtiden, Johannes Wikström.

     

    14.00-14.20 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Schnitgerdatabasen, Hans Davidsson.

     

    14.40-16.00 ORGELNS KULTURARVSDAG, Neeme Järvi-salen, Göteborgs Konserthus, personalingången från Viktor Rydbergsgatan (Fri entré) Karta
    Paneldiskussion: Ett levande kulturarv.
    Moderator: Henrik Tobin

     

    17.00-18.00 CHRISTINAE KYRKA (Fri entré) Karta

    Cembaloinvigning. Kyrkans nya Kilströmcembalo invigs av Edoardo Bellotti, Italien.

     

    19:00-19.30 KULTURTEMPLET (Fri entré) Karta

    Improvisationskonsert.

    Göteborgs lilla orgelskola.

    Obs! Bokning: lars.storm@organacademy.se

     

    19:30-20.30 ÖRGRYTE NYA KYRKA (100/80 SEK) Karta

    Nya klanger – orgel, tape och live electronics.

    Musik av Ericsson (uruppförande), Hambraeus och andra. Hans-Ola Ericsson, orgel.

    Anders Hannus, ljudbearbetning.

     

    20:00-20.20 KULTURTEMPLET (100/80 SEK) Karta

    Endast Swish-betalning.

    Gaudete in Tenebris

    Schola Gothia, vokalkvartett

    Obs! Bokning: lars.storm@organacademy.se

     

    20:30-20.50 KULTURTEMPLET (100/80 SEK) Karta

    Endast Swish-betalning.

    Gaudete in Tenebris

    Schola Gothia, vokalkvartett

    Obs! Bokning: lars.storm@organacademy.se

     

    22:30-22:50 KULTURTEMPLET (100/80 SEK) Karta

    Endast Swish-betalning.

    Mörka fantasier

    Joel Speerstra, klavikord

    Obs! Bokning: lars.storm@organacademy.se

     

    INSTÄLLD!

    23:00-23:20 KULTURTEMPLET (100/80 SEK) Karta

    Obs! Endast Swish-betalning.

    Mörka fantasier

    Joel Speerstra, klavikord

    Obs! Bokning: lars.storm@organacademy.se

  • Lördag 20 oktober 2018

     

    9.00-18.00 GÖTEBORGS LILLA ORGELSKOLA

     

    10.00-15.00 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Upptäcktsfärd i orgelns klangvärld: Vi bygger en orgel, ser orgelsaga och hör musik (6-12 år). Linus Landgren, & Jon Liinason.

     

    9.00-9.30 ÖRGRYTE NEW CHURCH (Admission free) Karta

    The lecture is held in English

    Creative Keyboards: Presentation of an ongoing research project at Göteborg University, Joel Speerstra, Ulrika Davidsson, Hans-Ola Ericsson, Magnus Kjellson.

    Moderator: Sverker Jullander.

    (Continues 9.30-11.00 in Örgryte New Church, Parish Hall, see below.)

     

    9.30-11.00 ÖRGRYTE NEW CHURCH, PARISH HALL (Admission free) Map

    The lecture is held in English

    (Continued from session in Örgryte New Church 9.00-9.30, see above.)

    Creative Keyboards: Presentation of an ongoing research project at Göteborg University, Joel Speerstra, Ulrika Davidsson, Hans-Ola Ericsson, Magnus Kjellson.

    Moderator: Sverker Jullander.

     

    11.00-11.45 ÖRGRYTE NEW CHURCH, PARISH HALL (Admission free) Map

    The lecture is held in English.

    Bengt Hambraeus as a Pioneer in Studios for Electronic Music, Mats Lindström (EMS in Stockholm).

    Moderator: Sverker Jullander.

     

    11.45-12.30 ÖRGRYTE NEW CHURCH, PARISH HALL (Admission free) Map

    The lecture is held in English

    Bengt Hambraeus Livre d’Orgue, Martin Herchenröder.

    Moderator: Sverker Jullander.

     

    12.30-13.00 ÖRGRYTE NEW CHURCH, PARISH HALL (Admission free) Map

    The lecture is held in English

    Social Media for Musicians and Scholars: A Golden Opportunity – or a Waste of Time?, Wim Winters.

    Moderator: Sverker Jullander.

     

    14:00-15.00 HAGAKYRKAN (Fri entré) Karta
    Lördagsmusik.

    Blandade klangvärldar.

    Anne Page, orgel.

     

    15.15-16.30 GÖTEBORGS STADSBIBLIOTEK (Fri entré) Trappscenen Karta

    Göteborgs lilla orgelfestival.

    Orgelsafari (6-12 år)

    Samling Trappscenen för gemensam promenad till orgelsalen på Artisten, Högskolan för scen och musik.

    Vi är tillbaka på Stadsbiblioteket kl 16.30.


    17:00-18.00 ST. PAULI KYRKA (Fri entré) Karta

    Symfoniska orgelklanger.
    Kira Lankinen, orgel.

     

    19:30-20.30 OSCAR FREDRIKS KYRKA (Fri entré) Karta

    Dialog mellan ytterligheter: orgelpipors och strängars klangvärldar.

    Musik av Cage, Hambraeus, Herchenröder (uruppförande), Stockhausen, Zimmermann.

    Friedrich Gauwerky, cello, och Martin Herchenröder, orgel.

  • Söndag 21 oktober 2018

     

    12.00-12.45 THE NEEME JÄRVI HALL, Göteborg Concert Hall (Admission free) Enter through the staff entrance, from Viktor Rydbergsgatan Map

    The lecture is held in English

    New organ project:
    The Lorentz organ in Kristianstad, Koos van de Linde & Paul Peeters.

     

    13.00-14.15 THE NEEME JÄRVI HALL, Göteborg Concert Hall (Admission free) Enter through the staff entrance, from Viktor Rydbergsgatan Map

    The lecture is held in English

    New organ project:

    The New Organ for the Gothenburg Concert Hall, Wendelin Eberle (Rieger), Reference group for the project: Hans Davidsson, Hans-Ola Ericsson, Nathan Laube, Koos van de Linde, Paul Peeters, Joris Verdin, Magnus Kjellson.

     

    13:00-14.00 ÖRGRYTE NYA KYRKA (Fri entré) Karta

    Avslutningskonsert med internationella deltagare.

     

    15:00-16.00 DOMKYRKAN (100/80 SEK) Karta

    Kammarmusik av Pärt, Varese & Staffan Storm.

    Gageego!.

    Mikael Fridén, orgel.

     

    17:00-18.00 CHRISTINAE KYRKA, ALINGSÅS (Fri entré) Karta

    Konsert, Kira Lankinen.


    18:00-19.00 ÄLVSBORGS KYRKA (Fri entré) Karta

    Avslutningskonsert med internationella deltagare.